سه شنبه ١٥ آذر ١٤٠١
سال 1401 « سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین »
اخبار > جمعیت سنی خلخال رو به پیری می‌رود


  چاپ        ارسال به دوست

جمعیت سنی خلخال رو به پیری می‌رود

سرپرست فرمانداری خلخال گفت: افزایش میانگین سنی جمعیت همراه با کاهش موالید موجب حرکت به سمت میانسالی ، سالخوردگی و سالمندی در این شهرستان شده است.

مسعود یگانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت روز جهانی سالمند اظهارکرد: در حالی که در جامعه با مشکل اشتغال مردم مواجه هستیم ، با کاهش موالید و روند رو به رشد سالمندی در آینده با مشکل جدی نیروی کار و مولد روبرو خواهیم شد.

وی افزود: شیوع ویروس کرونا و اختصاص بخش مهمی از وقت دستگاه تامین سلامت برای مقابله با این ویروس نباید موجب غفلت از انجام اقدامات مراقبتی و ارائه خدمات سلامت به جمعیت سالمند شود.

وی گفت: توجه به سلامت سالمندان و انجام مراقبت‌های ویژه این سن نباید در لابلای درگیری با مسائل مربوط به مقابله با کرونا گم شود.

وی با بیان اینکه سالمندان بیش از هر زمان دیگر نیازمند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های دوره سالمندی هستند، اظهارکرد: بخش مهمی از جمعیت سالمند این شهرستان به علت درگیری با بیماری‌های مختلف غیر واگیردار همانند دوران قبل از شیوع ویروس کرونا به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی نیاز دارند.

او همچنین با اشاره به نبود مراکز نگهداری و سرای سالمندان در خلخال و تاکید امام جمعه این شهر برای راه‌اندازی خانه سالمندان و همچنین ایجاد مراکز رفاهی جهت گذران اوقات فراغت سالمندان افزود: با توجه به اهمیت موضوع فرمانداری خلخال برای تحقق این خواسته تلاش خواهد کرد.

او بیان کرد: هرچند فرهنگ نگهداری از سالمندان توسط فرزندان در این منطقه به قوت قدیمی باقی است ولی سالمندانی هستند که به علت نداشتن فرزند و یا دوری فرزندان قادر به ادامه حیات به تنهایی در خانه‌های خود در دوران سالخوردگی نیستند و نیازمند مراقبت در مراکز نگهداری سالمندان هستند.

یگانه گفت: ۷۰ درصد جمعیت خلخال در سن بالای ۱۸ سالگی بوده و به مراقبت‌های سلامت دوره‌ای ارائه شده از سوی مراکز بهداشت و دانشکده علوم پزشکی همانند دوران قبل از شیوع ویروس کرونا نیاز دارند.

وی با اشاره به تاثیر افزایش جمعیت سالمند بر روند توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه اظهارکرد: بیش از ۵۰ درصد از تخت‌های بیمارستان در اشغال افراد سالخورده و سالمند قرارگرفته و این مهم بار مالی سنگینی را بر دوش دولت تحمیل می‌کند.

وی افزود: تاکنون برنامه منسجم ، کارساز و روشنی از سوی دست‌اندرکاران برای مقابله با پدیده سالخوردگی جمعیت حتی در کشور نیز از سوی سازمان‌های ذی ربط ارائه نشده است.

سرپرست فرمانداری خلخال گفت: حضور مردان جویای خلخالی در مناطق دیگر کشور و دوری از خانواده همراه با خالی شدن جمعیت مولد کار در روستاها موجب شده تا بسیاری از روستاهای خلخال تبدیل به سرای سالمندان شوند.

یگانه بیان کرد: در کنار کاهش موالید و رواج فرهنگ پرهیز از فرزندآوری در بین خانواده‌ها از بیم تامین هزینه‌های زندگی ، افزایش موارد سقط جنین و روی آوردن بانوان به عمل سزارین به جای زایمان طبیعی نیز زنگ خطر دیگری برای کاهش جمعیت این منطقه و افزایش سالخوردگی جمعیت در آینده می‌باشد.

او اظهارکرد: ترویج فرهنگ تک‌فرزندی موجب شده تا کودکان از داشتن عمو ، عمه ، خاله و دایی محروم شده و پناه بردن آنها به فضای مجازی تاریک همراه با مشکلات تربیتی نگران کننده‌تر شده است.

سرپرست فرمانداری خلخال با اشاره به آثار سوء کاهش عواطف انسانی در خانواده‌ها ، افزایش طلاق  ، بی‌ثباتی ، تزلزل خانواده و کم‌رنگ شدن ارتباطات خانوادگی ناشی از فشار اقتصادی زندگی و فقدان وجود کودکان در خانه افزود: کاهش آمار کودکان نیز موجب روی آوردن بسیاری از خانواده‌ها به نگهداری حیوانات خانگی شده است.

وی از افزایش جمعیت سالمند این شهرستان در سال گذشته در مقایسه با سال ماقبل آن خبرداد و اظهارکرد : در حالی که ۱۵.۵۶ درصد از مجموع جمعیت خلخال در سال ۹۷ سالمند بوده‌اند ، این میزان در سال ۹۸ به  ۱۶.۲ درصد و در سال گذشته به ۱۶.۵۹ درصد افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: در سالیان دور میانگین تعداد فرزندان خانواده‌ها در کشور به هفت نفر و بیشتر می‌رسید ولی در حال حاضر این میزان به ۱.۸ فرزند برای هر خانواده کاهش یافته و میانگین فرزندآوری بانوان ۱۰ تا ۴۹ سال در خلخال  نیز به ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

یگانه ترویج فرهنگ تک‌فرزندی در این شهرستان را بحرانی بزرگ برای افزایش جمعیت سالمند ذکرکرد و افزود: پرهیز زوجین جوان از فرزندآوری و افزایش رغبت خانواده‌ها برای داشتن یک فرزند بدلیل وجود مشکلات اقتصادی در کنار افزایش مهاجرت نیروی جوان و کارآفرین جویای کار از این منطقه به مناطق دیگر کشور به علت فراهم نبودن زمینه کار از جمله عوامل دخیل در افزایش جمعیت سالمند شهری و روستایی می‌باشد.

سرپرست فرمانداری خلخال گفت: بیشتر جوانان با مشکل بیکاری مواجه هستند و این در حالی است که با وضعیت هرم جمعیتی منطقه آینده خلخال با مشکل کمبود نیروی کار مواجه خواهد شد.


١٠:٤٣ - دوشنبه ١٢ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٣٨٢٦٢    /    تعداد نمایش : ١٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
لینک

 

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی: