سه شنبه ١٥ آذر ١٤٠١
سال 1401 « سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین »
اخبار > توزیع گاز مایع در خلخال نیاز به ساماندهی دارد


  چاپ        ارسال به دوست

توزیع گاز مایع در خلخال نیاز به ساماندهی دارد

سرپرست فرمانداری خلخال گفت: برغم تامین گاز مایع مصرفی به نرخ دولتی این فرآورده سوختی در بازار خلخال به چندین برابر قیمت واقعی آن بدست مصرف‌کنندگان می‌رسد و باید در این زمینه اقدام لازم انجام شود.

مسعود یگانه در نشستی با مدیر شرکت نفت منطقه اردبیل اظهارکرد: ماهانه بیش از ۱۸۰ تن گاز مایع در اختیار شرکت توزیع گذاشته می‌شود ولی بدلیل وجود مشکل در نحوه توزیع ، گاز مایع سهمیه منطقه به قیمت دولتی و نرخ مصوب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار نمی‌گیرد.

وی با انتقاد از نحوه توزیع گاز مایع در این شهرستان افزود: در حالی که قیمت گاز پیک‌نیک ۵۰ هزار ریال و هر سیلندر گاز مایع ۱۱ کیلویی ۱۶۵ هزار ریال تعیین شده ، ولی هر سیلندر گاز پیک‌نیک به نرخ ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار ریال و هر سیلندر ۱۱ کیلویی گاز مایع نیز به قیمت ۸۰۰ هزار تا یک میلیون ریال بدست مصرف‌کننده می‌رسد.

یگانه گفت: عدم راه‌اندازی واحدهای صنفی مجاز و دارای پروانه صنفی توزیع گاز مایع بصورت خرد در خلخال و تامین نیاز مصرف‌کنندگان خرد این سوخت از محل گاز مایع سهمیه و دولتی شهرستان موجب شده تا این سوخت بصورت خرد در اختیار مردم قرار نگیرد.

او بیان کرد: با وجود تامین ماهانه ۱۸۰ تن گاز مایع در این شهرستان ۲ محل گاز پیک‌نیک پرکنی و تحویل سیلندرهای ۱۱ کیلویی فعال در این شهر سوخت خود را از محل سوخت قاچاق از شهرستان‌های همجوار تامین کرده و به چندین برابر نرخ مصوب در اختیار مردم قرار می‌دهند.

سرپرست فرمانداری خلخال افزود: عملکرد مدیر شرکت سیلندر پرکنی و توزیع گاز مایع در خلخال موجب نارضایتی مردم بویژه خانوارهای فاقد گاز طبیعی در مناطق حاشیه‌نشین شهر و روستاهای فاقد گاز طبیعی شده است.

وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه فصول سرد سال و پیش‌بینی احتمال بروز بحران‌های سرما و یا قطعی و افت فشار گاز در اوج برف و بوران در این شهرستان اظهارکرد: با توجه به تهیه سوخت جایگزین گاز طبیعی از طریق ثبت در سامانه الکترونیکی و زمان‌بر بودن این کار لازم است که دستگاه‌های اجرایی و نانوایی‌ها نسبت به ذخیره‌سازی سوخت جایگزین گاز طبیعی برای استفاده در مواقع بحرانی قبل از آغاز فصل سرما اقدام کنند.

او افزود: برای تشویق نانوایی‌های خلخال به دوگانه‌سوز کردن سیستم‌های حرارتی ۵۰ مورد تسهیلات بانکی منظور شده از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل برای نوسازی و بهسازی واحدهای نانوایی این شهر ، تنها در صورت تعهد برای راه‌اندازی تجهیزات حرارتی دوگانه‌سوز در اختیار نانوایان متقاضی قرار خواهد گرفت.

شهرستان خلخال در جنوب اردبیل با برخورداری از انبار ذخیره فرآورده‌های سوختی و میزان سوخت ذخیره شده در آن دومین شهرستان استان اردبیل بوده و ۲۰ میلیون لیتر انواع سوخت مصرفی از جمله نفت سفید ، بنزین و نفت گاز در این انبار ذخیره است که در مواقع بحرانی قادر به تامین بیش از سه ماه انواع سوخت مصرفی مردم منطقه است.


٠٩:١٨ - پنج شنبه ٨ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٣٨٢٤٢    /    تعداد نمایش : ١٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
لینک

 

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی: